Kobiety i sporty ekstremalne – mariaż, który już nie szokuje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przez wiele lat sporty ekstremalne zarezerwowane były wyłącznie dla mężczyzn. W ostatnich latach coraz więcej kobiet decyduje się rozpocząć swoją przygodę z tego typu aktywnościami. Co je do tego motywuje? Jakie są najbardziej znane reprezentantki sportów ekstremalnych?

Sporty ekstremalne w kobiecym wydaniu

Jak pokazują wyniki badań, w swoim życiu 41% pań miało okazję chociaż raz wypróbować sport ekstremalny. Największą popularnością wśród płci pięknej cieszą się skoki ze spadochronem oraz loty paralotnią. Na tego typu aktywność zdecydowało się 39% respondentek. 25% mieszanek Polski jest miłośniczkami wodnych sportów wodnych, takich jak nurkowanie czy rafting. 14% pań spróbowało nawet swoich sił w rajdach samochodowych, a 11% ekstremalnych sportach górskich. Dlaczego kobiety uprawiają sporty ekstremalne? Najczęściej wymienianymi odpowiedziami były: chęć spróbowania czegoś nowego, zamiłowanie do adrenaliny oraz przetestowanie swoich fizycznych umiejętności.

Wybitne przedstawicielki sportów ekstremalnych z Polski i ze świata

Ashley Fiolek – 29-letnia, niesłysząca zawodniczka motocrossowa, której przygoda z tym sportem rozpoczęła się w momencie, gdy dziewczyna skończyła 3 lata. Wtedy to na urodziny dostała dziecięcy motocykl PW50. Cztery lata później rozpoczęła wyścigi w terenie. Początkowo Ashley brała udział wyłącznie w amatorskich zawodach. Później uczestniczyła również w stanowych konkursach. Fiolek zadebiutowała w Steel City zajmując 5 miejsce. W wieku 13 lat wygrała US Motocross Championship, które uznawane są za jedne z najtrudniejszych zawodów amatorskich. W 2004 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Motocyklistów uznało ją za największy talent tego roku. Pomiędzy 2005 a 2007 rokiem, Ashley zwyciężyła w 12 zawodach narodowych i ponad 100 biegach.

Aleksandra Taistra – urodzona 27 lutego 1982 r. polska wspinaczka sportowa. Specjalizuje się w prowadzeniu i wspinaczce klasycznej. Była pierwszą Polką i czwartą kobietą na świecie, której udało się pokonać drogę wspinaczkową o trudności VI.7 w skali Kurtyki. W 2012 roku poprowadziła drogę Cosi fan tutte w Rodellar o wycenie 8c+. Warto wspomnieć tutaj również o tym, że Taistra jest trzykrotną finalistką Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”.


 

Katarzyna Rusin – polska snowboardzistka specjalizująca się w slopestyle’u oraz half-pipe’ie, urodzona 21 stycznia 1994 roku w Krakowie. W sezonie 2010/11 zajęła 10 miejsce w klasyfikacji generalnej pucharu świata. W klasyfikacji Big Air udało jej się wówczas wywalczyć małą kryształową kulę. W 2012 roku zdobyła Mistrzostwo Świata Juniorów w Slopestyle’u. Rusin jest członkinią kadry narodowej. Należy do sponsorowanej przez markę Salomon GLOBAL AM TEAM oraz europejskiej drużyny Dakin. Wspierają ją brandy, takie jak Femi Pleasure czy Burn.

Kinga Baranowska – urodzona 17 listopada 1975 roku w Wejherowie. Jest polską himalaistką i zdobywczynią 9 ośmiotysięczników. Baranowska to pierwsza Polka na ośmiotysięcznikach, takich jak Manaslu, Dhaulagiri oraz Kanczendzondze. Jest członkinią kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu i członkinią zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Realizuje autorski projekt sportowy „Kobieca Korona Himalajów”, który ma na celu zdobycie 14 ośmiotysięczników bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Jej pierwsza wyprawa wysokogórska miała miejsce w 2003 roku. Wtedy to udało jej się zdobyć szczyt Czo Oju. 25 kwietnia 2015 roku otrzymała od prezydenta Bronisława Komorowskiego Złoty Krzyż Zasługi za wkład w rozwój sportów wysokogórskich oraz promowanie Polski w świecie.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Rita Krosnowska
Rita Krosnowska to autorka tekstów o tematyce moda i uroda. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz kursów z zakresu mody i kosmetyków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak stworzyć stymulujące środowisko do nauki języków obcych dla dzieci: Praktyczne wskazówki
Jak stworzyć stymulujące środowisko do nauki języków obcych dla dzieci: Praktyczne wskazówki
Odkryj praktyczne wskazówki, jak stworzyć stymulujące środowisko do nauki języków obcych dla dzieci.
Babcia i dziadek mieszkający na wsi – propozycje spędzania czasu z wnukami
Babcia i dziadek mieszkający na wsi – propozycje spędzania czasu z wnukami
Na pewno każdy z nas pamięta wakacje u dziadków. To szczególny czas, który możemy spędzić z bliskimi nam osobami. Jeśli […]
Komfort i styl: Koszula nocna do karmienia z szlafrokiem – Praktyczne i modowe rozwiązanie dla mam
Komfort i styl: Koszula nocna do karmienia z szlafrokiem – Praktyczne i modowe rozwiązanie dla mam
Koszula nocna do karmienia z szlafrokiem to doskonałe rozwiązanie dla mam, które chcą połączyć wygodę, funkcjonalność i modny wygląd podczas karmienia swojego dziecka.