Odpowiednie połączenie kolorów pozwala uzyskać ciekawy charakter wnętrza. W jaki sposób należy łączyć kolory, aby uzyskać jak najlepszy efekt?
Wpływ na postrzeganie koloru ma jego barwa, jasność oraz nasycenie. Wystarczy nawet niewielka zmiana w jasności i nasyceniu, aby otrzymać zupełnie nowy kolor.
Jasność koloru, czyli jego intensywność, jest zależna od ilości światła. Im więcej światła, tym barwa staje się jaśniejsza.
Nasycenie, czyli czystość danego koloru. Poprzez nasycenie określane jest, w jaki sposób barwa została „zanieczyszczona” przez inne kolory.
Kolory we wnętrzu powinny być dobrane na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Łącząc kolory, można uzyskać pożądany efekt wizualny.
Jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń poprzez odbijanie światła. Najlepiej powiększają przestrzeń zimne kolory np. biały, niebieski.
Ciemne kolory na ścianach zestawione z ciemnymi meblami, sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, ponieważ optycznie je zmniejszają.
Naturalny odcień brązu ogrzeje pomieszczenie i sprawi, że wnętrze stanie się bardzo przytulne. Kolor naturalnego drewna sprawdzi się świetnie w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego wielkości.
Optycznie powiększone wnętrze wywołuje uczucie chłodu. Pomieszczenie, w którym dominuje biel, szarość oraz zimny błękit wydaje się większe i zimniejsze.
W wysokich pomieszczeniach można zastosować optyczne obniżenie sufitu. Można to zrobić np. za pomocą ciemnej farby, ciemnych paneli sufitowych lub kasetonów.
Koło barw, czyli graficzny wzornik, który służy do objaśniania zasad mieszania barw. Dzięki temu można stworzyć takie zestawienia kolorów, które dobrze do siebie pasują.
Jeśli aranżacja ma być monochromatyczna, to należy wybrać różne odcienie tego samego koloru. Według tej zasady łączy się barwy z tej samej rodziny np. butelkowa zieleń z miętowym i pastelowym zielonym.
Kolory znajdujące na kole barw obok siebie. Można wybrać np. pomarańcz i wzbogacić go czerwienią, która znajduje się po lewej stronie lub żółcią, która znajduje się po stronie prawej.
Kolory dopełniające, czyli kontrastowe – znajdują się naprzeciwko siebie w kole barw np. żółty i granatowy. Takie zestawienie najlepiej stosować w dużych powierzchniach.
Zestawiając barwy we wnętrzu, musimy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Kolory zmieniają postrzeganie wnętrza. Jasne barwy optycznie powiększają, natomiast ciemne optycznie zmniejszają wnętrze. Kolorami możemy również ocieplić lub „ochłodzić” wnętrze.
Biel jest zimnym kolorem, który sprawia, że wnętrze wydaje się bardzo sterylne. Barwa ta jest świetnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększa.
Szarość jest zimnym i bardzo eleganckim kolorem, który można łączyć z innymi odcieniami. Najpopularniejszy jest odcień gołębiej szarości. Bardzo elegancko wyglądają pomieszczenia w odcieniach szarości.
Szarość można „ożywić” za pomocą innych barw takich jak pudrowy róż lub butelkowa zieleń. Barwy te nadadzą wnętrzu modnego wyglądu.
Beż jest klasycznym kolorem, który w połączeniu z innymi kontrastowymi elementami np. niebieskim lub butelkową zielenią, tworzy ciepłe i klimatyczne wnętrze.