Jak łączyć kolory we wnętrzach?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie połączenie kolorów pozwala uzyskać ciekawy charakter wnętrza. W jaki sposób należy łączyć kolory, aby uzyskać jak najlepszy efekt? 

Barwa, jasność i nasycenie

Wpływ na postrzeganie koloru ma jego barwa, jasność oraz nasycenie. Wystarczy nawet niewielka zmiana w jasności i nasyceniu, aby otrzymać zupełnie nowy kolor.     

Jasność koloru, czyli jego intensywność, jest zależna od ilości światła. Im więcej światła, tym barwa staje się jaśniejsza.

Nasycenie, czyli czystość danego koloru. Poprzez nasycenie określane jest, w jaki sposób barwa została „zanieczyszczona” przez inne kolory.

Jak wywołać wrażenie optyczne za pomocą kolorów?

Kolory we wnętrzu powinny być dobrane na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Łącząc kolory, można uzyskać pożądany efekt wizualny.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń poprzez odbijanie światła. Najlepiej powiększają przestrzeń zimne kolory np. biały, niebieski.

Zmniejszenie i obniżenie pomieszczenia

Ciemne kolory na ścianach zestawione z ciemnymi meblami, sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, ponieważ optycznie je zmniejszają.  

Optyczne „ogrzanie” przestrzeni

Naturalny odcień brązu ogrzeje pomieszczenie i sprawi, że wnętrze stanie się bardzo przytulne. Kolor naturalnego drewna sprawdzi się świetnie w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego wielkości.

„Ochłodzenie” wnętrza

Optycznie powiększone wnętrze wywołuje uczucie chłodu. Pomieszczenie, w którym dominuje biel, szarość oraz zimny błękit wydaje się większe i zimniejsze.

Optycznie obniżenie sufitu

W wysokich pomieszczeniach można zastosować optyczne obniżenie sufitu. Można to zrobić np. za pomocą ciemnej farby, ciemnych paneli sufitowych lub kasetonów.

Łączenie kolorów z zastosowaniem koła barw

Koło barw, czyli graficzny wzornik, który służy do objaśniania zasad mieszania barw. Dzięki temu można stworzyć takie zestawienia kolorów, które dobrze do siebie pasują. 

Kolory monochromatyczne 

Jeśli aranżacja ma być monochromatyczna, to należy wybrać różne odcienie tego samego koloru. Według tej zasady łączy się barwy z tej samej rodziny np. butelkowa zieleń z miętowym i pastelowym zielonym.

Kolory pokrewne

Kolory znajdujące na kole barw obok siebie. Można wybrać np. pomarańcz i wzbogacić go czerwienią, która znajduje się po lewej stronie lub żółcią, która znajduje się po stronie prawej.

Kolory dopełniające

Kolory dopełniające, czyli kontrastowe – znajdują się naprzeciwko siebie w kole barw np. żółty i granatowy. Takie zestawienie najlepiej stosować w dużych powierzchniach.

Sprawdzone zestawienia kolorystyczne 

Zestawiając barwy we wnętrzu, musimy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Kolory zmieniają postrzeganie wnętrza. Jasne barwy optycznie powiększają, natomiast ciemne optycznie zmniejszają wnętrze. Kolorami możemy również ocieplić lub „ochłodzić” wnętrze.

Połączenie bieli z innymi kolorami 

Biel jest zimnym kolorem, który sprawia, że wnętrze wydaje się bardzo sterylne. Barwa ta jest świetnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększa.

  • biel z zielenią – biel z dodatkiem zieleni w odcieniu mięty, pistacji lub butelkowej zieleni sprawia, że wnętrze staje się bardzo eleganckie;
  • biel z brązem – beżowe meble ocieplą białe ściany, nadając pomieszczeniu przytulności. Klasycznym rozwiązaniem jest połączenie bieli z ciemnym brązem;
  • biel z mocnymi kolorami – zestawienie bieli z mocnymi kolorami to pomysł dla odważniejszych osób, które nie boją się eksperymentów. Biel bardzo ciekawie wygląda zestawiona ze złotem, bordo oraz różem.

Połączenie szarości z innymi kolorami 

Szarość jest zimnym i bardzo eleganckim kolorem, który można łączyć z innymi odcieniami. Najpopularniejszy  jest odcień gołębiej szarości. Bardzo elegancko wyglądają pomieszczenia w  odcieniach szarości.

Szarość można „ożywić” za pomocą innych barw takich jak pudrowy róż lub butelkowa zieleń. Barwy te nadadzą wnętrzu modnego wyglądu.

Połączenie beżu z innymi barwami 

Beż jest klasycznym kolorem, który w połączeniu z innymi kontrastowymi elementami np. niebieskim lub butelkową zielenią, tworzy ciepłe i klimatyczne wnętrze.

breezyvogue

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak stylizować srebrne pierścionki z kamieniami: inspiracje i praktyczne porady
Jak stylizować srebrne pierścionki z kamieniami: inspiracje i praktyczne porady
Odśwież swoją biżuterię, dowiedz się, jak poprawnie stylizować srebrne pierścionki z kamieniami. Odkryj inspiracje i uzyskaj praktyczne porady, które pomogą Ci podkreślić Twój indywidualny styl.
Modowe Inspiracje z przebiegu historii
Modowe Inspiracje z przebiegu historii
Moda jest nie tylko wyrazem stylu, ale także odzwierciedleniem historii i kultury. W tym artykule odkryjemy modowe inspiracje z różnych epok historycznych, które nadal wpływają na dzisiejsze trendy. Od elegancji starożytnych cywilizacji po rewolucyjne style XX wieku, historię można odczytać poprzez modę i znaleźć w niej inspirację dla współczesnych stylizacji.
Jakie plakaty do kuchni wybrać?
Jakie plakaty do kuchni wybrać?
Ozdobienie ścian to idealny sposób na ożywienie przestrzeni. Takie działanie sprawi, że stanie się ono bardziej przytulne. Dlatego jeśli chcesz zaopatrzyć swoje wnętrze w plakaty kuchnia to miejsce, w którym zdecydowanie muszą zagościć.