Jak wspierać dziecko w rozwijaniu wyobraźni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż wielu młodych rodziców skupia się na tych aspektach rozwoju dziecka, które są związane z emocjami, kompetencjami poznawczymi oraz społecznymi, a przecież wyobraźnia to jeden z ważniejszych elementów rozwoju malucha. W końcu wyobraźnia to nie tylko wymyślanie niestworzonych historii i organizowanie teatrzyków, w których główną rolę grają pluszaki; to także umiejętność rozumienia innych ludzi, przewidywania tego, co może się wydarzyć oraz umiejętność interpretacji zjawisk. Dlatego tak ważne jest, żeby wspierać rozwój wyobraźni dziecka już od najmłodszych lat.

Nie ma pomyłek

Kiedy nie pozwolimy dziecku na popełnianie błędów, nie będzie ono w stanie osiągnąć pełni swoich możliwości, ograniczone presją ze strony rodziców i stresem, kiedy będą chciały sprostać ich wygórowanym wymaganiom. Właśnie dlatego, dobrym rozwiązaniem, które nie będzie ograniczało ich kreatywności, są wycinanki dla dzieci. Same w sobie są sztuką błędów i pomyłek, więc świetnie sprawdzają się dla maluchów, które dopiero odkrywają swoje możliwości.

To nic, jeśli Twoje dziecko dopiero uczy się trzymać w ręku nożyczki. Wycinanki to świetny trening nie tylko dla umysłu, ale także motoryki malucha. Ważne, żeby nie ograniczać dzieci czasowo, ponieważ nie pozwala im to w pełni wyrazić się artystycznie i narzuca sztywne ramy, w które muszą się wpasować. Umożliw dziecku zdobywanie własnego doświadczenia, nie dzieląc się z nim swoimi przewidywaniami. Twoja pociecha chętnie sama odkryje rezultaty swoich działań i bez wątpienia sprawi jej to wielką satysfakcję. Jeśli pozwolisz dziecku zadecydować, co i w jaki sposób ma ochotę stworzyć, dasz mu możliwość odkrycia własnego gustu i wyrażenia siebie poprzez sztukę. 

Świat bez granic

Literatura przenosi nas do świata niekończących się możliwości, rozwija empatię oraz pozwala zwiedzić miejsca, które normalnie zobaczylibyśmy wyłącznie na mapie. Zaraź miłością do powieści swojego malucha, wspomagając tym samym rozwój jego wyobraźni. Książki dla dzieci to tak obszerny temat, że każde z nich bez problemu odnajdzie odpowiedni gatunek dla siebie. Może zdarzyć się, że po pierwszym opowiadaniu Twoja pociecha stwierdzi, że czytanie nie jest dla niej, ale nie poddawaj się. To, że nie przypadła jej do gustu książka przygodowa, nie oznacza, że nie będzie czerpać przyjemności z powieści fantasy.

Jeśli problemu nie stanowi gatunek książki, ale ilość stron, która znacznie przeważa umiejętność skupienia się Twojego dziecka, dobrą alternatywą będą audiobooki dla dzieci. To rozwiązanie pozwala na branie z literatury wszystkiego, co najlepsze, jednocześnie nie przytłaczając malucha długą lekturą, na którą nie jest jeszcze gotowy.

Swobodna zabawa

Wystarczy, że pozwolisz swojemu dziecku na nieskrępowaną napiętym harmonogramem zabawę. Tylko tyle potrzeba, żeby wesprzeć rozwój mowy, umiejętność czytania, pisania oraz liczenia, a także nauczyć malucha zdolności krytycznego myślenia, odwagi, samodzielności czy budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. Wyobraźnia pozwala również znaleźć pomysłowe rozwiązania problemów, co kształtuje charakter.

Chociaż mózg dziecka jest niemal czterokrotnie lżejszy od mózgu osoby dorosłej, ma prawie taką samą liczbę neuronów (około stu miliardów). Dzięki temu maluchy mają niezwykłą zdolność do szybkiego uczenia się i wymyślania nowych rzeczy. Dodatkowo wyobraźnia silnie wpływa na procesy pamięciowe. Im bardziej jest rozwijana, tym lepsza umiejętność zapamiętywania. Dlatego psychologowie, pedagodzy i neurobiolodzy zachęcają, żeby skorzystać z tej wiedzy i zrobić z niej pożytek w codziennym kontakcie z dziećmi. 

breezyvogue

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szybki lunch z jajkiem – jak zrobić?
Szybki lunch z jajkiem – jak zrobić?
Chcesz przygotować pyszne śniadanie albo lunch do pracy, na studia lub w podróż? To proste! Przedstawimy Ci kilka sprawdzonych sposobów. […]
Sukienki boho – idealne na letnie dni
Sukienki boho – idealne na letnie dni
Styl boho kojarzy się z wolnością, bliskością z naturą i swobodą. Nic więc dziwnego, że sukienki w stylu boho cieszą się tak wielką popularnością w letnim sezonie. Długie, zwiewne, często zdobione haftami i frędzlami, są doskonałym wyborem dla kobiet, które chcą poczuć się wygodnie, ale jednocześnie stylowo i kobieco.
Praktyczne wskazówki, jak dobrać odpowiedni sprzęt do łowienia drapieżników
Praktyczne wskazówki, jak dobrać odpowiedni sprzęt do łowienia drapieżników
Szukasz porad jak dobrać odpowiedni sprzęt do łowienia drapieżników? W naszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące wyboru kija, kołowrotka i odpowiednich przynęt.