Przedszkole obcojęzyczne. Czy warto zapisać swoje dziecko?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przedszkole jest bardzo ważnym etapem w życiu dziecka i bezsprzecznie wiele od niego zależy. Czy warto jednak od samego początku zapisywać naszą pociechę do placówki, która jest dwujęzyczna? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? W jaki sposób odbywa się nauka w takim miejscu? 

Warto inwestować w przyszłość dziecka – również poprzez naukę języków

Może się to wydawać oczywistością, ale nauka języków już we wczesnym dzieciństwie musi być odbierana jako inwestycja w przyszłość dziecka. Jednak zdarzają się opinie, które wcale nie są rzadkie, że jest to odbieranie naszej pociesze beztroskiego dzieciństwa. Prawdą jest, że część rodziców ma tendencję do zbyt wielkich wymagań względem dziecka, które mogą przynieść rezultat odwrotny od zamierzonego i skutkować stresem, który trudno będzie przepracować. 

dzieci w przedszkolu
Photo by tolmacho from: Pixabay.com

Odpowiedni wybór placówki to podstawa

Bezsprzecznie: przedszkole, które oferuje naukę dwujęzyczną, musi być dobrze przygotowane pod względem merytorycznym do prowadzenia takich oddziałów. Nie chodzi tylko o znajomość języka przez opiekunów przedszkolnych, ale przede wszystkim o umiejętność uczenia dziecka poprzez zabawę. Edukacja na tym etapie nie może polegać na wkuwaniu słówek! Bariery językowe znikną wtedy w sposób naturalny. Najczęściej spotyka się język angielski w przedszkolu i przedszkola anglojęzyczne.

Na co zwrócić uwagę?

Ważne jest przede wszystkim to, żeby:

  • nauczyciele obcojęzyczni rozumieli język polski i nasze dzieci;
  • grupy nie były zbyt liczne;
  • w ciągu dnia były realizowane zróżnicowane typy aktywności związane z nauką języka obcego;
  • dzieci wykorzystywały język twórczo (recytując teksty, śpiewając piosenki);
  • w przedszkolu znajdowały się obcojęzyczne pomoce naukowe.

Wady i zalety przedszkoli obcojęzycznych. Jakie są?

Do wad bez wątpienia trzeba zaliczyć dodatkowy koszt, który w domowym budżecie generuje posłanie pociech do takiej placówki. Należy przygotować się na wydatek, który może sięgać nawet 1000 zł miesięcznie. Nie jest to bardzo prawdopodobne, ale niekiedy dziecko może nieco zaniedbać naukę języka ojczystego. Zalety wyboru przedszkola dwujęzycznego są znacznie bardziej liczne: łatwiejszy start w przyszłość, osłuchanie z językiem i wyrobienie zainteresowania nim mogą okazać się bezcenne. 

dzieci rysują w przedszkolu
Photo by Alicja_ from: Pixabay.com

Jak wygląda nauka w przedszkolu obcojęzycznym?

Najczęściej praktykuje się dwa sposoby postępowania z dziećmi w przedszkolu obcojęzycznym. Pierwszy zakłada, że grupą przedszkolaków opiekuje się dwoje nauczycieli – w tym jeden, który mówi wyłącznie w języku obcym. Dobrze, żeby był native speakerem. W drugim przypadku grupą opiekuje się nauczyciel dwujęzyczny. Specyficzne jest to, że użycie poszczególnego języka jest ściśle określone odnośnie do sytuacji lub pory dnia. 

>> Zobacz też: Czy angielski online dla dzieci to dobry pomysł?

Metody w przedszkolach obcojęzycznych

  • Pedagogika Marii Montessori – polega na indywidualnym podejściu do rozwoju każdego dziecka. Dziecko chłonie wiedzę z otoczenia poprzez własne doświadczenie i wysiłek, ale nie jest do tego zmuszane. Chodzi także o to, żeby rozwijać w nim indywidualność.
  • Letterland – metoda zalecana według standardów Brytyjskiego Ministerstwa Edukacji do nauki języka angielskiego dla dzieci pomiędzy 3 a 6 rokiem życia. Program charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem nauczania i środków wykorzystywanych w jego trakcie. 

Jaki poziom znajomości języka obcego osiągnie dziecko po skończeniu przedszkola? 

Według założeń przyjmowanych w przedszkolach obcojęzycznych najczęściej trudno jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Edukacja językowa w przedszkolu powinna być spontaniczna. Materiał ma być przyswajany jakby mimowolnie, poprzez zabawę i różne bodźce oddziałujące na malucha, a nie poprzez przymus i standaryzację wymagań. Dla jednych dzieci taka edukacja będzie sposobem na niewiarygodnie szybkie postępy, inne będą potrzebowały nieco więcej czasu. Pośpiech jest w tym przypadku złym doradcą. 

breezyvogue

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szpilki – jak umiejętnie dobierać je do stylizacji i poczucia stylu
Szpilki – jak umiejętnie dobierać je do stylizacji i poczucia stylu
Dowiedz się, jak idealnie dobrać buty na obcasie do swojego stylu, korzystając z oferty Brilu.pl. Znajdź swoje ulubione szpilki bez kompromisów.
Jak wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny dla swoich potrzeb?
Jak wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny dla swoich potrzeb?
Znajdź idealnego dentystę. Jak wybrać gabinet stomatologiczny idealnie dopasowany do Twoich potrzeb?
Jak wybrać idealny prezent dla bliskiej osoby: Poradnik dla poszukiwaczy inspiracji
Jak wybrać idealny prezent dla bliskiej osoby: Poradnik dla poszukiwaczy inspiracji
Zastanawiasz się, jak wybrać idealny prezent dla bliskiej osoby? Przeczytaj nasz poradnik, który pomoże Ci znaleźć inspirację i rozwiązać ten dylemat.